کرونا در ایران

یکشنبه, 04 اسفند,1398

“هر دو مورد مبتلا به کرونا ویروس که آزمایشات اولیه آن‌ها مثبت بوده، ایرانی هستند. همه اقدامات و مراقبت‌ها برای جلوگیری از انتقال ویروس انجام شده. نزدیکان و افراد مرتبط در قرنطینه هستند و اوضاع تحت کنترل است!”

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط‌عمومی وزارت بهداشت ایران با انتشار پیامی در توئیترش نوشت: ‘ابتلای دو نفر در قم و یک‌ نفر در اراک به کرووید 19 تائید شده است. وی افزود: ”تاکنون تعداد موارد قطعی ابتلا به COVID19 در ایران به پنج نفر رسیده است. مورد مبتلا به کرونا ویروس در شهر اراک از همکاران عزیز جامعه پزشکی است.”

شیوع ویروس کرونا

انتقال این ویروس به گونه‌اس است که به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد. در حالی که به دلیل دوران نهفتگی تا حتی ۱۴ روز، علائمی از بیماری در فرد انتقال‌دهنده دیده نمی‌شود و همین دوره نهفتگی، کار تشخیص بیماری را سخت کرده است. دوران نهفتگی سارس از خانواده کرونا ویروس‌ها بین ۲ الی ۷ روز بود. درباره تعداد قربانیان کرونا باید گفت، کروناویروس جدید در مقایسه با ویروس سارس که در ۸ ماه، حدود ۸ هزار نفر را مبتلا کرد و جان ۷۷۴ نفر را گرفت، سرعت شیوع بسیار بیشتری دارد.

این آمار درباره مبتلایان ویروس جدید ۸.۵ برابر و مرگ بیش از ۲ برابری در ۶ هفته، نسبت به سارس است. ویروس کرونا بین افراد مسن و دارای پیشینه بیماری‌های مرتبط، شیوع بیشتری دارد.

تعداد قربانیان کرونا

یکی از دلایل افزایش تعداد قربانیان کرونا در مرکز پیدایش و غیرقابل کنترل شدن اوضاع، اطلاع‌رسانی دیر‌هنگام مسئولان مربوطه، درباره وجود این گونه ویروس بود. اشتباه مشابهی که دولت چین در زمان شیوع بیماری سارس هم مرتکب شده بود.

مسئولان سلامت چین با گذشت یک ماه از شیوع بیماری، همچنان سعی در کتمان حقیقت داشتند و با به تعویق افتادن اطلاع‌رسانی مناسب، شرایط برای شیوع سریع و رشد ویروس آماده‌تر شد. این موضوع و مخفی کردن اطلاعات مربوط به تعداد قربانیان کرونا از مهم‌ترین ضعف‌های دولت چین است. در صورتی که اگر در ابتدای شیوع بیماری، اطلاع‌رسانی مناسب و اقدامات پیشگیرانه صحیح انجام می‌شد، طبیعتا تعداد قربانیان و مبتلایان به این بیماری، کمتر از آمار کنونی بود.

تعداد قربانیان کرونا

آمار و تعداد قربانیان کرونا

با گذشت زمان به آمار مبتلایان ویروس کرونا هر چند ساعت یکبار افزوده می‌شود و گزارش‌های مرگ و میر ناشی از آن نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند. تا کنون طبق آمار غیرشفاف منابع چینی ۶۸ هزار و ۵۰۰ مورد بیمار مبتلا به کرونا ویروس جدید و مرگ  ۱۶۶۶ در این کشور گزارش شده است. آخرین اخبار بیان‌گر بیش از ۶۹ هزار مورد مبتلا به ویروس و مرگ ۱۶۷۱ نفر در کل کشورهای درگیر است.

گزارش‌ها حاکی از مرگ اولین مورد در اروپا و کشور فرانسه است. این بیمار یک پیرزن گردشگر چینی بوده که از بیست روز قبل، تحت مداوا بوده است. مرگ و میر و افزایش تعداد قربانیان کرونا در ۲۹ کشور گزارش شده است. بعد از چین، کشورهای زیر به ترتیب درگیر این بیماری شده‌اند:

تعداد قربانیان کرونا

ژاپن با ۴۱۴ مورد و مرگ ۱ نفر، سنگاپور با ۷۵ مورد، هنگ‌کنگ با ۵۷ مورد و مرگ ۱ نفر، تایلند با ۳۴ مورد، کره جنوبی با ۲۹ مورد، مالزی با ۲۲ مورد، تایوان با ۲۰ مورد و مرگ ۱ نفر، آلمان و ویتنام با ۱۶ مورد، استرالیا و آمریکا با ۱۵ مورد، فرانسه ۱۲ مورد و مرگ ۱ نفر، ماکائو ۱۰ مورد، انگلیس ۹ مورد، کانادا و امارات ۸ مورد، فیلیپین، ایتالیا و هند با ۳ مورد و مرگ ۱ نفر در فیلیپین، روسیه و اسپانیا ۲ مورد، مصر، کامبوج، سوئد، نپال، بلژیک، سریلانکا و فنلاند هر کدام با ۱ مورد.

 

سرعت پخش ویروس تا چه اندازه است؟

اولین علائم ابتلا به ویروس کرونای جدید در اوایل دسامبر ۲۰۱۹، خود را نشان داد و به سرعت به یک ویروس همه‌گیر تبدیل شد. کرونا در کمتر از چند روز بعد از اعلام رسمی در کشور چین، در ۲۶ کشور دنیا گسترش یافت، تا جایی‌که سازمان بهداشت جهانی نسبت به این ویروس، وضعیت اضطراری اعلام کرد. بیشتر مبتلایان کشورهای دیگر، از ساکنین ووهان هستند که به آن کشورها سفر کرده‌اند یا در ارتباط با شخصی بوده‌اند که از ووهان آمده است.

در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۸، آمار تلفات ناشی از کرونا رکورد ویروس سارس را شکست و به ۸۰۴ نفر رسید. ظاهرا الگوی مشخصی برای سرعت ویروس کرونا وجود ندارد و پس از چند روز که روند صعودی شیوع، کاهش پیدا کرده بود، روز ۲۴ بهمن 1398، سرعت شیوع، افزایش چشمگیری داشت و در یک روز، ۲۴۲ نفر بر اثر کرونا جان باختند. گزارش‌ها حاکی از آن است که بعد از این روز، روند افزایشی متوقف شده و سازمان بهداشت جهانی از کنترل نسبی شیوع ویروس خبر می‌دهد. این موضوع نشان می‌دهد پیشگیری از ویروس کرونا به‌تدریج بین مردم در سراسر دنیا جا افتاده است.

پیشگیری از ویروس کرونا

اقدامات مناسب برای کنترل تعداد قربانیان کرونا

در چنین شرایطی که با یک بیماری مسری، مواجه هستیم تا زمان دستیابی به یک واکسن کاربردی، منطقی‌ترین راه، اجرای روش قرنطینه و کنترل افراد مبتلا است. به گفته محققان، حداقل سه ماه زمان نیاز است تا با تحلیل ویروس و آزمایش‌های لازم روی پاسخ سیستم ایمنی بدن انسان، به واکسنی برای مقابله با رشد سریع ویروس برسیم.

اعلام وضعیت قرمز در همه شهرهای چین

با اعمال قرنطینه در شهر ووهان و دیگر شهرهای چین، در عمل این مکان‌ها به شهر ارواح تبدیل شده است و مردم از ترس ابتلا به ویروس از کار و زندگی روزمره خود دست کشیده‌اند. این کار برای کنترل تعداد قربانیان کرونا، اقدامی اجتناب‌ناپذیر است؛ چون تنها در یک ماه ابتدایی شیوع بیمار، آزمایش ابتلای بیش از ۱۱ هزار نفر مثبت بوده و بیش از ۲۵۰ نفر، جان سپرده‌اند. این شتاب آماری با اعمال تدابیر کنترلی روی منشا ویروس و استان‌های دیگر کشور چین تا حد قابل توجهی کنترل شد‌.

با اعلام سازمان بهداشت جهانی در ۳۰ ژانویه، مبنی بر اعلام وضعیت اضطراری بین‌المللی، در صورتی که روش‌های مناسبی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری نداشته باشیم، افزایش تعداد قربانیان کرونا حتمی است.

سازمان جهانی بهداشت با برگزاری نشست خبری اعلام کرده از این که قبلا درباره اضطراری بودن اوضاع هشدار نداده، پشیمان است و باید جلسات بیشتری برای مقابله با خطر جدید برگزار شود. آمار‌های این سازمان نشان می‌دهد، نسبت شیوع این ویروس جدید در مقایسه با ویروس‌های مشابه از خانواده کرونا بسیار بیشتر است.

تعداد قربانیان کرونا

با این همه نباید از ذکر آمار افراد مداوا شده که عددی نزدیک ۱۰ هزار نفر است غافل بود. علاوه بر این، بیش از هزاران نفر به صورت ویژه، تحت مراقبت‌های درمانی هستند. همچنین برنامه‌‌ریزی‌های بیشتری برای کاهش تعداد قربانیان کرونا در دست اقدام است که از آن جمله می‌توان به تحقیقات پرشتاب پیرامون تولید واکسن اشاره کرد.

تلاش برای ساخت واکسن

واکسن‌ها قطعا روش مناسبی برای مبارزه با شیوع بیماری‌های واگیردار هستند. به گفته محققانی که روی واکسن ویروس کرونا کار می‌کنند، ساخت واکسن کار دشواری نیست و تنها مشکل پیش‌رو زمان‌بر بودن مراحل ساخت و آزمایش‌های انسانی آن است؛ چرا که موارد ابتلای این بیماری، انسانی است و تا اطمینان از عملکرد صحیح واکسن‌ها، نمی‌توان آن‌ها را روی افراد آزمایش کرد.

تکنولوژی‌های امروزی و تحلیل‌های سریع نرم‌افزاری، کار خواندن DNA و پروتئین‌های موثر در عملکرد ویروس جدید را آسان کرده است. یکی از کارهای تحسین‌ برانگیز از سوی دولت چین، انتشار اطلاعات DNA ویروس بود که زمینه را برای محققان سایر کشورها درباره مطالعه آن فراهم کرد. این‌ کار باعث شد، کشورهای پیشرفته‌تر با به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدیدتر خود در تحلیل اطلاعات DNA و تحلیل آن به تسریع در ساخت واکسن و کاهش تعداد قربانیان کرونا کمک کنند.

دولت چین و کرونا

اکنون جهان برای مقابله با تهدیدهای میکروبی اعم از ویروس‌ها یا باکتری‌ها، به ابزارهای پیشرفته‌ای مجهز شده‌ است و تجربیات به دست آمده از مواجهه با این نگرانی جمعی، قطعا در آینده در رابطه با مبارزه با این نوع ویروس‌ها کمک‌کننده خواهد بود.

بعد از ارائه این آمار تکان‌دهنده، خبر خوب این است که محققان می‌گویند، پیشرفت خوبی داشته‌اند و به زودی اولین تست‌های واکسن کورنا انجام خواهد شد.

انصراف از نظر