آیا کرونا باعث کم خونی میشود؟

دوشنبه, 08 اردیبهشت,1399

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه تاکید کرد: افرادی که از فقر آهن شدید خون رنج می برند باید بیش از سایرین مراقب سلامت خود باشند چرا که در صورت ابتلا به کرونا روند درمان در این بیماران کندتر از سایرین  خواهد بود.

شدت بیماری در گروه خونی A  نسبت به سایرین بیشتر است

وی با یادآوری این که شدت بیماری کرونا در گروه خونی A  نسبت به سایرین بیشتر و در گروه خونی O شدت بیماری ضعیف تر است خاطرنشان کرد: گروه های خونی A نباید نسبت به این موضوع دچار نگرانی شوند چرا که مطالعات، مطالعات اولیه است ولی افرادی که  این گروه خونی را دارند باید بیشتر از سایرین از سلامتی خود مراقبت کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که تزریق خون برای مبتلایان به کرونا منعی ندارد، به اهداکنندگان خون یادآور شد: اهدا خون در روزهای پاندمی کرونا هیچ منعی ندارد و افراد می توانند به راحتی و با رعایت پروتوکل های بهداشتی خون اهدا کنند.

وی تاکید کرد: سیستم درمان این روزها و حتی بیش از گذشته به خون و فرآوردهای خونی نیاز دارد بنابراین لازم است افرادی که به طور معمول خون اهدا می کردند با خیال راحت و بدون نگرانی این روند را ادامه دهند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی در بخش دیگری از این گفت و گو نیز درباره افرادی که به هر دلیلی طحال خود را از دست داده اند نیز گفت: باوجود این که برخی افراد به دلیل تروما، بیماری خونی و سایر بیماریها طحال برداری شده اند ولی مطالعات و یا تجربیاتی مبنی بر افزایش عفونت های ویروسی دراین افراد دیده نشده است. وی افزود: با توجه به این که ریسک برخی از عفونت های باکتریال ممکن است در این افراد بالاتر از افراد معمول جامعه باشد و عفونت های ویروسی می تواند زمینه ساز عفونت های باکتریال باشد به این افراد توصیه می شود مراقبت ها بهداشتی و پیشگیرانه را در بالاترین سطح انجام دهند.

کرونا از طریق اهدای خون منتقل نمی‌شود

وی با تاکید بر این که اهدا خون در روزهای پاندمی کرونا هیچ منعی ندارد، گفت: سیستم درمان این روزها و حتی بیش از گذشته به خون و فرآوردهای خونی نیاز دارد، بنابراین لازم است افرادی که به طور معمول خون اهدا می‌کردند با خیال راحت و بدون نگرانی این روند را ادامه دهند.

وی با یادآوری این که کرونا ویروس خانواده گسترده ای دارد که سرماخوردگی های معمولی نیز در این دسته می گنجند، گفت: گروهی از کرونا ویروس ها که منشا حیوانی دارند، در دو دهه اخیر مشکلات جدی را برای بشر فراهم کرده اند، که ویروس سارس، مرس و  ویروس کووید ۱۹ از همین خانواده اند.     استاد یار بیمارستان امام حسین(ع) افزود: نتیجه آزمایشات گروهی از مبتلایان به کرونا گواه اختلال در گلبولهای سفید است، در این اختلالات درصدی از افراد دچار افزایش و مابقی دچار کاهش گلبول سفید می شوند.

 

انصراف از نظر